6 nippi, kuidas telefoniga pildistamine paremini õnnestub

Tänapäeva nutitelefonide kaamerad on teinud tohutu arengu, kuid siiani on inimesi, kes suhtuvad telefoniga pildistamisse väga skeptiliselt. Üks põhjuseid võib peituda mitte pildi tegemise vahendis, vaid lihtsates fotograafiaalastes teadmistes. Kui pilt ei tule välja, on tihtilugu süüdi selles telefon, mitte tegija.
Fotograafide seas on levinud ütlus, et parim kaamera on see, mis on kaasas. Seega võin enda kogemusest öelda, et telefon on suurepärane tööriist, kui tead, kuidas seda käsitleda ja mis peamine, see on sinuga alati kaasas.

Kui sa ei ole enda telefoniga tehtud piltidega rahul, loe kindlasti järgnevaid lihtsaid nõuandeid. 6 lihtsat soovitust, kuidas telefonist võluda välja parimad pildid.

1. Telefoniga pildistamisel veendu, et objektiiv on puhas

Alati enne pildistama asumist veendu, et objektiivi klaas on puhas. Suure tõenäosusega on mõni näpujälg sinna peale jäänud. Puhasta see ära pehme lapiga. Kuna telefoni objektiiv on väike, piisab ühest rasvasest näpujäljest, et pildikvaliteet ära rikkuda.

2. Hoia kaamerat alati kindlalt.

Fotograafid teavad, et pildi kvaliteet oleneb sellest, kui stabiilselt kaamerat pildistamise hetkel käes hoida. Telefoniga pildistades kehtib sama reegel – hoolitse selle eest, et kaamera ei väriseks, mida vähem valgust, seda rohkem peab stabiilsust hoidma.

3. Määra ise, mis on sinu kaadris kõige olulisem.

Kaamera teravustamise funktsioonid annavad kontrolli kaadrite sisu üle. Portree puhul on kõige olulisemad inimese silmad, mis peavad olema teravad. Samas lille pildistamisel on oluline saada teravaks pildi peakangelane ehk lill, olenemata sellest, kus ta parasjagu kaadris paigutub. Head pildid sünnivad telefoniga siis, kui oskad kontrollida teravustamist. Kuigi esmavalikuna kipub kaamera pakkuma automaatselt kaadri keskmesse jäävat ala, saab näpuga suunata kaamerat valima just sinu jaoks olulist punkti.

4. Määra ise pildi heledus ja tumedus.

Telefoni ja klassikaliste fotoaparaatide automaatrežiimi ühine mure on see, et seade mõõdab valgust üle kaadri ning pakub välja keskmise lahenduse. Kui kaadrisse jäävad heledad ja tumedad alad, annab automaatika tulemuseks enamasti heledate alade ülevalgustamise ning tumedatel aladel kaotab ära varjud. Selline pilt ei ole silmale kuigi ilus vaadata. Õnneks on võimalik seda lihtsalt muuta, näiteks ise valgust reguleerides või siis hiljem järeltöötluses.
Telefonis on võimalik valgust muuta ka automaatrežiimidel, ekraanile vajutades on näha, kuidas valgus muutub. Oluline on meeles pidada, et telefon valib ise teravustamise punkti, mis ei pruugi klappida pildistaja sooviga. Kui teravuspunkt on valitud, näed ekraanil fookuspunkti kõrval päikese märki, mille juures saad näpuga libistades, kas üles või alla, kaadri valgust muuta. Mõned automaatsed režiimid on tehtud “liiga targaks” ja peale pildi tegemist hindab seade uuesti valgustuse üle ning asub seda agaralt korrigeerima, tulemus võib olla ikkagi liiga hele. Kui nii juhtub, on pilti võimalik päästa järeltöötlusega või proovida nt mõnda muud režiimi, kui tavalist “foto” režiimi. Näiteks mina pildistan enamus oma pilte“portree” režiimis ja seal hilisemat järeltöötlust seadme enda poolt ei toimu.

5. Objekti taustast eristamine ehk sügavusteravus.

Selleks, et teha peegelkaamera väärilisi pilte, on telefonifirmad aastate jooksul põnevaid arendusi teinud ning tänaseks suudavad juba enamus telefonikaameraid seda tulemust matkida. Siinkohal on keeruline anda konkreetseid näpunäiteid, kuna eritelefonidel on erinevad programmirežiimid. Peegelkaamera kontekstis on tegemist lahtise avaga pildistamisel saadud efektiga, seda režiimi võidakse märgistada kiri “ava” või inglise keeles “aperture” (näiteks Huawei puhul).

6. Tunne oma kaamerat.

Üks olulisemaid asju on teha endale selgeks, millised on kaamera funktsioonid ja võimalused. Parim viis selleks on loomulikult katsetamine. Võta ette kaamera erinevad režiimid, proovi nendega pildistada sarnast situatsiooni ning võrdle tulemusi. Jäta meelde, mis andis sulle parima tulemuse. Näiteks Huawei P20 telefoniga pildistamisel kasuta portree režiimi, sest see annab kõige loomulikuma tulemuse. Kasuta ka ava režiimi ja seda eriti detailide pildistamisel, sest see loob mõnusa peegelkaamera efekti. PRO ehk manuaalrežiim nõuab pikemat nokitsemist ja ei ole kiirete piltide tegemisel kõige parem. Seega ei ole ühte ja õiget valikut, vaid oskus valida sobivat programmi vastavalt situatsioonile.

Boonuseks avaldan teile ka hea pildi saladuse!

Nüüd, kus kõik tähtsamad tehnilised nüansid on üle vaadatud, võin teile rääkida, milles peitub tegelikult hea pildi saladus.

Kuna olen ise juba aastaid selle küsimusega puid ja maid jaganud, siis usun, et olen ka selle vastuse leidnud.

Kindlasti olete kuulnud väljendit, et pilti ei tee kaamera, vaid inimene kelle käes see kaamera on. Ja nii see ongi, kui pildistaja ei tea algtõdesid pildi kompositsioonist ja loomise reeglitest, ei saa siin kahjuks aidata mitte ükski tehnikaseade. 

Šveitsi päritolu maalikunstnik ja Bauhaus kunstikooli õpetaja Johannes Itten ütles 1920 oma õpilastele: “Kui te suudate värve tundmata luua meistriteoseid, siis on teadmatus teie meetod. Kui te pole aga teadmatuse tõttu võimelised värvidega meistriteost looma, peaksite teadmist otsima.” Sama lugu on kompositsiooniga ehk julgustuseks võin öelda, et see kõik on õpitav, vaja on ainult aega, kannatust ja tahet, sest oskused ei sünni üleöö.

Kui oled valmis enda pildistamise oskusi lihvima, leiad kindlasti abi erinevatest raamatutest või vaata ringi internetis. Oluline on meeles pidada, et tegelikult ei ole vahet, kas sa pildistad telefoniga või fotokaameraga, oluline on teada, kuidas pilti teha. Kui sa aga tunned, et üksi ei soovi seda teekonda ette võtta,on sul võimalik tulla meie koolitusele, kus kindlasti räägime juba põhjalikumalt ka pildi loomise saladustest.  

Meie koolituste alt leiab ka telefonisõpradele koolitusi, mis teeb telefoniga pildistamise palju põnevamaks.

Lisan siia viite ühele väga heale lühikesele videole, kus kuulsa fotograafi Steve McCurry piltide näitel on lahti seletatud tähtsaimad kompositsioonireeglid

https://www.youtube.com/watch?v=7ZVyNjKSr0M

Ja lõpetuseks ka mõned raamatusoovitused:

Autor: Airi Leon/ Koolitaja